Ako transparentná je vaša župa?
Výsledky rebríčka transparentnosti žúp 2022

Máj 2022
V roku 2022 sa na Slovensku prvýkrát konali spojené miestne a regionálne voľby. V jediný deň si tak voliči vybrali ôsmich županov, takmer tritisíc primátorov, starostov a zhruba 21-tisíc miestnych a regionálnych poslancov.
Župy dovedna hospodária aktuálne asi s 2,5 miliardami eur. Ešte väčšie sumy spravujú vo svojich majetkoch, organizáciách a obchodných firmách.
Kvalitu práce našich zástupcov v samosprávach dokážeme posúdiť len vtedy, ak sa kľúčové rozhodnutia nerobia skryté za dverami nedostupných kancelárií, ale pred očami verejnosti. V Transparency preto už od roku 2010 vytvárame rebríčky transparentnosti samospráv, ktoré ukazujú, ako sa v uplynulom volebnom období miestni a regionálni politici a úradníci stavali k verejnej kontrole. Slúžiť však môžu aj ako inšpirácia príkladov dobrej praxe pre samotné samosprávy.
Slovenské samosprávne kraje sa aj na konci piateho volebného obdobia dokázali posunúť v transparentnosti. Najciteľnejší pokrok v priebehu predĺženého päťročného volebného obdobia zaznamenali v Košickom, Banskobystrickom a Prešovskom kraji, do ktorých čela sa postavili noví župani. Prvenstvo v rebríčku transparentnosti žúp, ktorý zostavuje mimovládna organizácia Transparency International Slovensko od roku 2011, sa podarilo obhájiť trenčianskemu županovi Jaroslavovi Baškovi. Najmenší progres zaznamenal Nitriansky kraj, ktorý do volieb viedol najdlhšie slúžiaci župan Milan Belica. V rebríčku za rok 2022 obsadil posledné 8. miesto s 58% skóre.
Priemerné skóre transparentnosti slovenských žúp opäť vzrástlo, tentokrát o šesť percentuálnych bodov na doteraz najvyššiu hodnotu 69% (oproti 63% z 2020). Župy sú tak z hľadiska verejnej kontroly citeľne pred stovkou najväčších miest, ktorých otvorenosť v poslednom meraní v roku 2018 dosiahla 57%. Nový rebríček transparentnosti miest predstavíme tento rok na jeseň.
Spomedzi ôsmich žúp sa za posledné dva roky zlepšilo až sedem, mierne zhoršenie sme zaznamenali pri Trnavskej župe (zo 65% na 63%). Prejavila sa na ňom aj nedávna migrácia webovej stránky, keď mnohé odkazy prestali fungovať. S podobnými problémami pred dvomi rokmi zápasili v Bratislavskej župe, ktorú za posledné dva roky môžeme označiť za skokana rebríčka (z 54% na 67%).
Rebríček transparentnosti nemeria úroveň služieb, efektívnosť hospodárenia ani korupciu. Čím otvorenejšia je ale samospráva voči verejnej kontrole, tým ľahšie sa v nej dokážu obyvatelia na veciach verejných podieľať a upozorňovať aj na prípadné nedostatky a zlyhania.
Podrobné výsledky žúp, ale aj stovky najväčších miestnych samospráv, si môžete pozrieť na portáli samosprava.transparency.sk.