Ako transparentné je vaše mesto?
Výsledky rebríčka transparentnosti 100 najväčších miestnych samospráv 2022
Október 2022
V roku 2022 sa na Slovensku prvýkrát konali spojené miestne a regionálne voľby. V jediný deň si tak voliči vybrali ôsmich županov, takmer tritisíc primátorov, starostov a zhruba 21-tisíc miestnych a regionálnych poslancov.
Samosprávy dovedna v tom čase hospodárili s asi 7,5 miliardami eur. To je zhruba toľko, ako predstavujú výdavky ministerstiev vnútra, obrany a práce, sociálnych vecí a rodiny dovedna. Ďalšie miliardy samosprávy spravujú vo svojich majetkoch, prevádzkujú aj tisíce organizácií a stovky obchodných firiem.
Kvalitu práce našich zástupcov v samosprávach dokážeme posúdiť len vtedy, ak sa kľúčové rozhodnutia nerobia skryté za dverami nedostupných kancelárií, ale pred očami verejnosti. V Transparency preto už od roku 2010 vytvárame rebríčky transparentnosti samospráv, ktoré ukazujú, ako sa v uplynulom volebnom období miestni a regionálni politici a úradníci stavali k verejnej kontrole. Slúžiť však môžu aj ako inšpirácia príkladov dobrej praxe pre samotné samosprávy.
V poradí šiesty rebríček transparentnosti miest za rok 2022 priniesol dosiaľ najlepšie výsledky v histórií meraní. Zlepšiť aspoň nepatrne sa v priebehu volebného obdobia dokázalo 74 zo stovky najväčších mestských samospráv. Ich priemerné skóre presiahlo 63%, čo je oproti roku 2018 nárast o 6 percentuálnych bodov. Mestá v otvorenosti stále zaostávajú za župami, ktoré v dosiaľ poslednom meraní z mája 2022 dosiahli v priemere skóre 69%.
Kým pred štyrmi rokmi získali najvyšší rating transparentnosti A+ len dve mestá, aktuálne je ich už päť. Najväčšiu mieru transparentnosti obyvateľom v roku 2022 poskytuje Partizánske so skóre takmer 88%, nasleduje ostatný víťaz rebríčka Vranov nad Topľou s vyše 86% a Stará Turá s takmer 84%. Najvyšší rating ešte získali Prievidza (83%) a Rožňava (81%).
Čelo rebríčka tak obsadili prevažne menšie samosprávy, Stará Turá s 8,5-tisíc obyvateľmi patrí vôbec k najmenším vo výbere. Toto mesto sa dostalo aj medzi trojicu skokanov rebríčka, keď si polepšilo o 72 pozícií a takmer 33 percentuálnych bodov. Z hľadiska umiestnenia zaznamenal najväčší vzostup Šamorín (z 96. na 17. pozíciu), skóre si najviac vylepšilo Humenné (z necelých 32% na takmer 67%).
Krajské mestá s výhodou väčších rozpočtov a viac zamestnancov sa umiestnili od 6. Banskej Bystrice až po Prešov v úvode štvrtej desiatky.
Ako mesto najmenej otvorené voči verejnej kontrole skončilo pre rok 2022 Nová Dubnicu so skóre 35%. Medzi najslabšími obstála až v 8 z 11 posudzovaných oblastí.
Rebríček transparentnosti nemeria úroveň služieb, efektívnosť hospodárenia ani korupciu. Čím otvorenejšia je ale samospráva voči verejnej kontrole, tým ľahšie sa v nej dokážu obyvatelia na veciach verejných podieľať a upozorňovať aj na prípadné nedostatky a zlyhania.
Podrobné výsledky stovky najväčších miestnych samospráv na Slovensku, ale aj všetkých žúp, si môžete pozrieť na portáli samosprava.transparency.sk.