Žiaľ, je verejne známou skutočnosťou, že nejedno súdne konanie na Slovensku trvá neprimerane dlhú dobu. Pokiaľ ste účastníkom takéhoto súdneho konania alebo stranou v súdnom konaní, ktoré trvá neprimerane dlho, máte možnosť podať sťažnosť podľa zákona č. 757/2004 o súdoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Na otázku, čo znamená neprimerane dlhá doba, nie je jednoznačná odpoveď.
Koľko by malo trvať súdne konanie závisí od viacerých faktorov, ktorými sú jednak typ súdneho konania, zložitosť prejednávanej veci ako aj správanie účastníkov alebo strán. Inak povedané primeranosť dĺžky konania sa posudzuje vždy v závislosti od konkrétneho konania. Na druhej strane, pokiaľ je súd niekoľko mesiacov alebo rokov v konaní nečinný, to znamená že neuskutočnil vo veci žiaden úkon, je dôvodné podozrenie, že sa dopúšťa prieťahov.
Ako teda postupovať, keď mám dôvodné podozrenie, že súd je v mojej veci neaktívny?
Odpoveď dáva § 62 a nasl. zákona č. 757/2004 o súdoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov ako aj zákon č. 9/2010 Z. z. o sťažnostiach, ktorý sa použije na vybavenie sťažnosti na prieťahy v konaní a postup súdu, ak zákon o súdoch neustanovuje inak.
Sťažnosť musí byť písomná. Jej písomné vyhotovenie môžete uskutočniť listinne s vlastnoručným podpisom alebo elektronicky so zaručeným elektronickým podpisom. Elektronickým doručovaním sa v tomto prípade nemyslí zaslanie sťažnosti formou e-mailu, pretože takúto sťažnosť neviete kvalifikovane podpísať.
Sťažnosť musí obsahovať vaše meno, priezvisko a adresu pobytu. Anonymné sťažnosti sa nevybavujú. V sťažnosti by malo byť čo najzrozumiteľnejšie uvedené, čo namietate (neprimeranú dĺžku konania, nevydanie rozhodnutia v zákonom stanovenej lehote atď.) a v akom konaní (s uvedením spisovej značky), prípadne čoho sa domáhate (pokračovania v konaní, vydania rozhodnutia, uskutočnenia určitého procesného úkonu atď.).
Sťažnosť je potrebné doručiť súdu, ktorý sa má dopúšťať prieťahov v konaní. Keďže sťažnosť vybavuje predseda súdu a pri Mestskom súde Košice podpredseda súdu, môžete sťažnosť adresovať priamo týmto osobám s označením ich mena, funkcie, názvu súdu a adresy súdu. Pokiaľ vaša sťažnosť smeruje na samotného predsedu súdu, príslušným na jej vybavenie je predseda súdu vyššieho stupňa.
O sťažnosti by mal predseda súdu rozhodnúť v lehote 30 dní.
V odôvodnených prípadoch o nej môže rozhodovať aj dlhšie. O tejto skutočnosti vás ale musí bezodkladne informovať. Ide o prípady, kedy nie je možné zadovážiť podklady potrebné na vybavenie sťažnosti alebo ak je prípad náročný na prešetrenie. O sťažnosti nemôže byť rozhodované dlhšie ako tri mesiace. Lehota sa počíta odo dňa, kedy bola sťažnosť doručená príslušnému orgánu.
O spôsobe vybavenia sťažnosti a prijatých opatreniach na odstránenie zistených nedostatkov musíte byť písomne upovedomený okrem výnimiek upravených výslovne v zákone (ak sťažovateľ netrvá na písomnom upovedomení, zomrel, stal sa nezvestný alebo je nezastihnuteľný pre trvalý pobyt v cudzine).
V prípade ak ste nespokojný so spôsobom ako predseda alebo podpredseda súdu vybavil vašu sťažnosť, zákon vám dáva možnosť v lehote 30 dní od doručenia oznámenia o vybavení sťažnosti požiadať predsedu krajského súdu o prešetrenie vybavenia sťažnosti predsedom okresného súdu (alebo podpredsedom súdu pri Mestskom súde Košice) alebo ministerstvo o prešetrenie vybavenia sťažnosti predsedom krajského súdu, predsedom správneho súdu a predsedom Špecializovaného trestného súdu.
Žiadosť o prešetrenie vybavenia sťažnosti sa spoplatňuje podľa zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov. V súčasnosti je výška poplatku je 6,50 EUR. Pokiaľ bude vaša žiadosť o prešetrenie vybavenia sťažnosti vyhodnotená ako dôvodná, poplatok sa vám vráti.
Okrem prieťahov v konaní môžete podať sťažnosť aj v prípade kedy dochádza k porušovaniu zásad dôstojnosti súdneho konania sudcami, súdnymi úradníkmi alebo zamestnancami súdu, ktorí plnia úlohy pri výkone súdnictva. Postup podávania sťažnosti je rovnaký ako pri sťažnosti na prieťahy v konaní.
Taktiež je vhodné upozorniť, že predseda súdu môže prešetrovať len taký postup súdu, ktorý sa týka prieťahov v konaní alebo porušovania zásad dôstojnosti súdneho konania. Nemôže prešetrovať samotnú rozhodovaciu činnosť súdu, čo v praxi znamená, že pokiaľ nesúhlasíte s obsahom rozhodnutia súdu resp. so spôsobom ako súd vo veci rozhodol, predseda súdu nie je osobou oprávnenou posudzovať správnosť takéhoto postupu alebo rozhodnutia. Uvedené môže urobiť výlučne orgán oprávnený rozhodovať o riadnych alebo mimoriadnych opravných prostriedkoch.